Píseň mého srdce – únor 2011

Již od nepaměti, co lidstvo existuje, tak člověka zajímá, jaká bude jeho budoucnost, co ho čeká a nemine, jaké mu hrozí nebezpečí, zda bude šťastný. Také se od pradávna věřilo, že toto vše je nějak zapsáno ve hvězdách, takže brzy vznikla astrologie, která se z pohybu a postavení hvězd toto vše pokoušela vypočítat. Můžeme se jen domnívat, že někteří astrologové byli opravdu schopní, ale často jsou to jen legendy nebo vše spočítali, až když bylo po událostech. Největší umění je totiž vědět, co se stane dopředu, ne to potom už jen logicky vysvětlit.
Vedle astrologů existovali také různí jasnovidci, vědmy, věštci, šamani, kteří hádali své předpovědi jinými způsoby – třeba z kostí, vnitřností zvířat, letu ptáků, pomocí halucinogenních látek nebo také kostek a karet. A kupodivu měli zhruba stejné výsledky jako astrologové. Myslím si, že kdyby se k těmto lidem přistupovalo stejně jako v Číně k lékařům, tj. správný lékař je ten, který nemá nemocné a ty, kteří léčit neuměli a za lékaře se jen vydávali, tak popravili – asi by nebylo tolik podvodníků tehdy, ani dnes.

Astrologie dnes

Na rozdíl od starověku a středověku, kdy si takový horoskop mohl dát spočítat jen někdo, dnes je to kupodivu tak rozšířená záležitost, že ho má snad skoro každý. A když ne, tak je aspoň zvědavý. Navíc si ho může zadarmo zadat na internetu a on se mu sám spočítá i vyloží. Nemluvím o nesmyslech, které jsou skoro ve všech časopisech a novinách na den, týden či měsíc, a které uvažují jen postavení Slunce a nemohou tedy nic konkrétního sdělit. Pokud se chcete pobavit, tak je čtěte.
I já mám své zkušenosti s horoskopem, ale vždy je důležité, kdo vám ho spočítá, což už dnes dělají počítače, ale hlavně jestli ho  umí vyložit. První, kdo mě přesvědčil o tom, že něco na té astrologii je, byla již před mnoha lety Máša Svobodová, když jsem jí tehdy řekl, že je to nesmysl a ona mi spočítala a vyložila překvapivě přesně má data. Od té doby jsem už sledoval trochu pečlivěji a s menším despektem tuto vědu, ale nedával jsem si nic zjišťovat. Velmi přesné věštby jsem totiž tenkrát dostal od jedné jasnovidky – a ty se beze zbytku všechny splnily, Škoda, že již zemřela, určitě bych si za ní došel. Dnes mi totiž astrolog řekne jen, že není jasnovidec a nemůže mi tedy říct věci konkrétněji. Jiní lidé však horoskopům úplně bezmezně věří a podřizují jim celý svůj život. Pro ty jsem napsal následující veselý limerick.

Brzy budu již mít horoskop,
v něm vše od kolébky až po hrob.
Zlepší se mi vztahy, objeví i peníze,
z planet totiž všechno zjistit lze.
Kde je však ten pravý astrolog?

 

Pravý astrolog musí být totiž i duchovní člověk. A takový má také intuici. To, co je psáno v učených knihách, jak vysvětlit to a to, nestačí. On sám musí vidět dál. Je to asi jako u hudebníka. Naučí se noty, nauku, zvládne techniku hry, ale hudba je něco mnohem víc, co tryská ze srdce a to srdce musí být otevřeno věčnému Bytí, které vše dává. Nebo tu musí být múza, šakti, déví, bohyně, prostě osudová žena, která tento kanál otevře jen tím, že existuje vedle vás. Tak jako se vy musíte uvolnit pro inspiraci a přicházení sdělení, tak, jak to dělá každý šaman, tak to vy dokážete pomocí lásky k té ženě. A stejně tak to musí udělat ten pravý astrolog. Vyžaduje to pokoru a hlavně ne myšlení na peníze.

Astrologie a duchovní rozvoj

Jak vidíte, i v Meduňce dostává astrologie velký prostor. Do jaké míry tedy platí a má se jí člověk kráčející po duchovní cestě vůbec zabývat? Co je pravdy na tom, že toto znamení je takové, jiné makové, má nebo nemá pro něco předpoklady apod.? Někdo to příliš zevšeobecňuje, ale přesto, když vám řeknu, že jsem nepoznal Kozoroha, který by nebyl vzpurný, neústupný, stále si netrval na svém, Berana, který by si stále neprosazoval proti všem to své, Lva, který by se za pochvalu nerozdával, Ryby přecitlivělé či depresivní, Štíry štiplavé a sexuálně nabité, (u)Blížence náladové, stále se měnící, Raky rodinné a uvážlivé na slovíčka, Panny bláznivé a puntičkářské, Býky materialistické a lpící na požitku atd. – tak mi dáte většina za pravdu. Něco je i na tom zevšeobecnění, ale nejdůležitější je si uvědomit, že horoskopy nám dávají informace o našich slabostech a možnostech a také cestu, jak je PŘEKONAT. Víte, jeden z nejduchovnějších učitelů Paramahansa Jógánanda byl Kozoroh, přesně tak jednal a v tomto duchu také horoskop (v Indii!) spálil a řekl, že hvězdy mu nebudou určovat, jaký bude. Ono to ještě trvalo dlouho, než se díky kozoroží houževnatosti z vlivu Kozoroha dostal, ale pak už opravdu pod vlivem hvězd nebyl. Nepochybujte o tom, že hvězdy vliv mají a je třeba na to brát zřetel a být připraven, ale zároveň MUSÍTE pracovat na svém vnitřním rozvoji pomocí meditací, práce s myslí a dalších poctivých duchovních praktik. Dnes se vám nabízí hodně esoterních metod, které vše urychlí, vyčistí, zbaví vás hned problémů atd. Nevěřte tomu a nevyhazujte drahé peníze za semináře a knihy. Vše je ve vaší mysli. Tam jsou problémy, které jste si vytvořili a vytváříte, a tam je musíte zničit a učinit, jak říká Jóga sútra „spálenými semeny“. Jinak semena znovu vzklíčí a vydají své plody – myšlenky, slova, činy. Buďte bdělí, nic si nenamlouvejte, je to velmi těžká práce, ale nebuďte též malověrní, že to není možné. Mnozí před vámi to dokázali, i vy to dokážete. Využijte všech negativních i pozitivních vlastností svého znamení k tomu, abyste našli právě tu svou cestu, jedinečnou a neopakovatelnou jen pro váš horoskop. A to by vám měl pravý astrolog sdělit. Pak není žádné znamení lepší či horší. Vy je musíte přijmout, protože je určeno karmou a využít. To je astrologie!
Jiří Mazánek

 

 

Píseň mého srdce – únor 2011