Koncerty
"Mnozí praví, že život vstoupil do lidského těla za pomoci hudby, ale pravda je, že život sám je hudba."
V mých 16 letech jsem pár minutové písně vyměnil za několika hodinové improvizace. Hudba mě už tenkrát dokázala dostat do stavu bezčasí, který se během mého života vědomě prohluboval. Meditační hudbou a zpěvem se teoreticky a prakticky zabývám již přes 50 let.
Na co jsem nejvíce pyšný?
Jako jediný hudebník v naší zemi jsem měl čest studovat zpěv a chrámovou hudbu v Indii. Navíc být pod křídly vynikajícího indického sitáristy Roopa Vermy. Pobyt v jižní Indii mě upevnil v tradičních technikách zpěvu a hře na strunný nástroj tánpúru. Inspiraci z něj čerpám dodnes.
Na svých koncertech hraji na různé evropské, hlavně však orientální nástroje - kytaru, sitár, tánpúru, úd, kantele, bambusové flétny, tibetské mísy, indické harmonium, ektár, bubny. Jejich magická moc? Působí na tělo, srdce i mysl.
Ve třech to může znít ještě lépe
Nezbytný pevný základ jsem získal mnohaletým výcvikem. Tvůrčí cit jsem si ale vytříbil ve společnosti Karla Babuljaka a Vlastislava Matouška. Společně jsme v roce 1979 založili skupinu Relaxace a v původním složení hrajeme až dodnes.
Více o Relaxaci
Nejdůležitější inspirací nám vždy byla indická klasická hudba. Každý jsme si z ní vzal své vlastní podněty a začal hrát na indický nástroj. Ze všeho nejvíc ale Relaxace přináší radost a možnost meditovat. Já, Karel a Vlastislav jsme si od počátku dali za úkol během koncertů probouzet srdce, což se nám daří.
Složení Relaxace:
- Jiří Mazánek - zpěv, akustická kytara, tánpúra, percussion
- Karel Babuljak - citera, indické harmonium, kalimba, percussion
- Vlastislav Matoušek - tabla, tibetské mísy, didžridú, šakuhači, etnické flétny, percussion, zpěv.
Ojedinělý umělecký zážitek s Alikvotní 4
Na začátku stála myšlenka propojení evropské tradice s východními hudebními postupy. Inspirací se stal alikvotní zpěv (zpěv, kdy jednomu zpěvákovi znějí současně dva tóny). Doplňují jej neobvyklé nástroje z celého světa, které slouží především k podpoře základního tónu, harmonie či rytmu při společném zpěvu.
Při alikvotním zpěvu vzniká velké množství akordů působících jak na psychiku, tak na fyzické tělo posluchačů. V delších skladbách můžete osvobodit své myšlení od obvyklých zatěžujících vzorů. Tím se vám otevírá prostor pro psychické uvolnění, které je obohaceno o neobyčejný umělecký zážitek.
Složení Alikvotní 4:
- Jiří Mazánek - zpěv, tibetské zvony a mísy, ektár
- Ondřej Kavi - zpěv, činelky
- Igor Angelov - zpěv, indické harmonium
- Přemysl Žák - zpěv, tibetská mísa
V současné době působíme pouze příležitostně. Načerpejte atmosféru pomocí ukázky z koncertu (odkaz na Youtube), a pak si rovnou můžete objednat CD s naší tvorbou.